پست ملک
postmelk logo
ثبت آگهی رایگان ملک

خرید و فروش آپارتمان، پنت هاوس در اختیاریه تهران | پست ملک

خرید و فروش آپارتمان در اختیاریه

در گذشته محله اختیاریه تحت مالکیت محمودخان قائم مقام بود که وی قسمتهایی از اختیاریه را وقف کرد و بخش‌های دیگری را به غلام حسین غفاری فروخت و این فرد که ملقب به صاحب اختیار بود دلیل نامگذاری این منطقه به اختیاریه شد و او با ساخت و سازها و تاسیس مراکز مختلف ازجمله: مکتب خانه سبب توسعه چشمگیر و رشد منطقه اختیاریه گردید.
البته لازم است که بدانید اختیاریه در دوران قاجار بخشی از منطقه دروس تهران محسوب شده و حسین‌آباد نام داشت و پس از تغییر نام بخشی از رستم آباد را شامل می‌شد که سر انجام با تقسیمات ارضی در سال ۸۴ از این منطقه نیز جدا شد.
کاخ‌ها و باغ‌های زیبا و خرمی که در این منطقه وجود داشت اقامتگاه افراد بزرگ و سرشناسی ازجمله: مشیرالدوله بود که در کاخ اختیاریه اقامت گزیده بود و این کاخ نیز حوادث و رویدادهای مهم تاریخی را از سر گذرانده و یکی از مراسمات مهم این کاخ تشییع جنازه مستوفی الممالک است.

محدوده جغرافیایی و راه‌های دسترسی

اختیاری از محلات بالا شهر تهران و منطقه ۳ شهرداری پایتخت محسوب می‌شود که از لحاظ بافت انسانی و شهری منطقه سنتی و مذهبی محسوب می‌شود و در عین حال همراه با تحولات شهری از تمام جوانب رشد چشمگیری داشته و امروزه شاهده بافت شهریه نوساز و بسیار مدرنی در مناطق مختلف اختیاریه هستیم.

اختیاریه از قسمت شمالی به رستم آباد و بزرگراه صدر ختم می‌شود؛ سمت جنوبی را خیابان‌های احتشامیه و شهید کلاهدوز محدود می‌کنند؛ از ظلع غربی به درب دوم و بزرگراه کاوه منتهی شده و پایان شرقی را خیابان پاسداران تشکیل می‌دهد.
لوکیشن اختیاریه راه‌های دسترسی راحتی با وسایل نقلیه شخصی و عمومی را برقرار کرده و از طریق خطوط زیر می‌توانید به این منطقه رفته و در داخل اختیاریه نیز ایستگاه‌های ورودی و خروجی مترو، خطوط  تاکسی رانی،‌ اتوبوس و BRT  برقرار هستند.
ایستگاه نوبنیاد در خط ۳ مترو تهران و ایستگاه تجریش در خط ۱ مترو تهران نزدیک‌ترین خطوط برای رفتن به اختیاریه هستند که می‌توانید از طریق خط یک در ایستگاه قلهک پیاده شده و از خطوط تاکسی رانی به اختیاریه بروید یا در ایستگاه صدر پیاده شده و از طریق تاکسی‌های اتوبان صدر به نوبنیاد رفته و زمانی که به سر اختیاریه می‌رسید از تاکسی پیاده شوید. با اتومبیل شخصی نیز بزرگراه‌های صیاد شیرازی و صدر به بیشتر نقاط تهران و اختیاریه ارتباط دارند.
خطوط اتوبوس رانی نیز از طریق ایستگاه‌های میدان اختیاریه، چهارراه پاسداران، چهارراه دلبخواه، چهارراه دیباجی و چهارراه قنات دائما در تردد هستند. خطوط عبوری اتوبوس نیز شامل: خط ۲۲۵ پایانه شهید دستواره_پایانه تجریش، خط ۲۱۵ سوهانک_سه‌راه ضرابخانه، خط ۱۰۶ پایانه لاله_پایانه شهید افشار نیز طیف وسیعی از مناطق تهران ویژه بخش شمالی را پوشش می‌دهند.

خیابان ها و اماکن تجاری، اقامتی و تاریخی اختیاریه

این منطقه لاکچری از خیابان‌ها و اماکن مدرنی تشکیل شده که در وضعیت خرید و فروش آپارتمان در اختیاریه تاثیرگذار بوده و به این ترتیب شاهد املاکی با قیمت بالا در این منطقه هستیم؛ به ویژه در خصوص ملک‌هایی که در این خیابان‌ها قرار دارند.

 • خیابان‌های کاوه، دیباجی، اخلاقی و رحمانیه
 • از اماکن پذیرایی و اقامتی می‌توان رستوران نور صفا را نام برد.
 • مراکز تجاری شامل: مرکز تجاری دریا، مجتمع تجاری سام، مجتمع ژابیز، مجتمع پرمهر و...
 • باغ و عمارت عزت الدوله، منزل و باغ مشیرالدوله، باغ معتمدالملک، منزل و باغ امین خلوت، منزل امین‌الملک و امین‌السلطان نیز اماکن تاریخی اختیاریه هستند.

خدمات اداری و دولتی، مذهبی و امنیتی اختیاریه

در این منطقه شاهد پوشش خاصی از ادارات و خدمات دولتی هستیم و مراکز مهم نظامی و اداری کشور نیز بر بافت شهری و قیمت آپارتمان در اختیاریه موثر بوده و اهمیت این منطقه را دوچندان می‌کنند.

 • شعبات مهم سیستم بانکداری، دفتر خدمات پیشخوان دولت، دفاتر اسناد رسمی، دفتر شورایاری اختیاریه، 
 • مراکز فرهنگی مهم شامل کتابخانه پارک ارغوان و سرای محله اختیاریه
 • پایگاه‌های بسیج بقیه الله، کمیل، شهید اندرزگو، ابوذر، امیرالمومنین، صادقین و ایستگاه شماره ۳ کلانتری اختیاریه

بافت سنتی و مذهبی اختیاریه نیز با وجود مراکز مهم مذهبی و اماکن زیارتی این منطقه پیدا است که فرهنگ دینی را ترویج داده و مراسمات مذهبی را برگزار می‌کنند.

 • مساجد مهدیه، امام جعفر صادق، مسجد جامع محمدیه، شهید شاه‌آبادی، صاحب‌الزمان، حاج اسماعیل، حاج عبدالله نوریان، مسجد جامع حاج علی و مسجد رستم آباد بالا
 • حسینیه‌های علی و همدانی‌های شمیران
 • زیارتگاه‌های امام‌زاده طیب و مقبره حاج آخوند رستم آبادی
 • حوزه علمیه خواهران 

امکانات رفاهی، تفریحی، درمانی و آموزشی اختیاریه

این بخش از امکانات اختیاریه شامل طیف وسیعی از خدمات و امکانات رفاهی، تفریحی، ورزشی، گردشگری است که سبب شده ساکنین این منطقه از نظر سپری کردن اوقات فراغت و تفریحات روزمره خود بهترین خدمات را در اختیار داشته باشند.
اماکن تفریحی: بوستان‌های داور، قرقاول، نگار، ارغوان، سهیل که مجهز با زمین‌های بازی کودک، پینگ پنگ، زمین اسکیت و.. هستند و زمین بازی خلیج فارس
رستوران‌ها: رستوران شاندیز صفدری، جگر ذغالی پامچال، ماهی سفید، کلبه کباب، کافه رستوران ژابیز
اماکن ورزشی: مجموعه فرهنگی و ورزشی اختیاریه، مجموعه فرهنگی و ورزشی شهربانو، مجموعه ورزشی کوثر، مجموعه ورزشی امام علی، باشگاه‌های بدنسازی اختیاریه، چاقی، هنرهای رزمی امیر، باشگاه تنیس دیباجی، باشگاه ورزشی حیات ویژه بانوان
مراکز درمانی: بیمارستان روانپزشکی صدر،‌ درمانگاه خصوصی اختیاریه، کلینیک دندان‌پزشکی دیباجی، مرکز جراحی افرا، مرکز درمانی شهید شیبانی، داروخانه‌های اختیاریه، حریر فروش، اکسیر، مرکز مشاوره مامایی و بارداری
اماکن آموزشی: مدارس متعدد از مقطع پیش دبستانی تا دبیرستان در شیفت‌های دخترانه و پسرانه به صورت دولتی، غیردولتی، نمونه دولتی و شاهد، مرکز علمی کاربردی، مهدکودک، موسسه آموزش زبان‌های آلمانی، مرکز توانبخشی و آموزش دانش آموزان با مشکلات ویژه یادگیری، موسسه علمیه السطلان علی‌ابن‌موسی‌الرضا، آموزشگاه هنگ درام، آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی فام

قیمت آپارتمان در اختیاریه

برای خرید آپارتمان، برج، سوئیت، پنت هاوس یا هر یک از آپارتمان‌هایی که در اختیاریه قرار دارند به صورت مستقل، آپارتمان یا مجتمع مسکونی باید از بودجه کافی برخوردار باشید و اگر قصد شما خرید مسکن از خیابان‌ها و لوکیشن‌های ویژه اختیاریه باشد که باید هزینه بیشتری را در نظر بگیرید. البته در برخی نقاط اختیاریه که بافت شهر چندان نوساز نیست و به طور کلی بازسازی نشده است احتمال خرید آپارتمان در اختیاریه با قیمت مناسب‌تر را فراهم کرده‌اند و علاوه‌براین به دلیل عدم طرح ترافیک در این منطقه برخی لوکیشن‌ها با ترافیک و شلوغی بیشتری روبرو هستند و اغلب افراد تمایلی به خرید ملک در آن قسمت‌ها را نداشته که این بر قیمت آپارتمان در اختیاریه موثر است.
با این حال ساختمان‌های با سال ساخت پایین، مدرن، مجهز، قابلیت دسترسی به معابر و اماکن مهم در اختیاریه نیز وجود دارند که گران بوده بر حسب متراژ، ویو، لوکیشن، عمر بنا، طراحی و... با قیمت‌های متغییری به فروش می‌رسند.